8 квітня, 2019

Челендж®: не соняшником єдиним…

Гербіцид Челендж® 600 SC, КС, виробництва компанії «Байєр», кілька років тому стрімко й рішуче увійшов на ринок захисту соняшнику. Гнучкість використання (до- і післясходово) та особливості впливу на бур’яни (має ґрунтову дію, але не через кореневу систему, а шляхом поглинання листям) і нагальна потреба аграріїв у ефективному селективному препараті проти дводольних допомогли Челендж® за короткий термін завоювати прихильність сільгоспвиробників. Але, попри це, деякі переваги та особливості продукту опинилися «в тіні» соняшнику — найбільшої і, мабуть, найважливішої просапної культури. Тож нагадаємо, що сферою використання гербіциду Челендж® може бути не тільки соняшникове поле!

Челендж® в Україні зареєстрований також і на овочевих культурах — цибулі та моркві. При цьому на цибулі перед- бачене післясходове роздільне використання, а на моркві — досходове, в якості основного гербіциду.

Нова Каховка, 2016 р. Челендж® у фазі 2 листків в нормі 0,5 л/га.
Ефективність наявна, фітотоксичність на рівні менше 5%

Нова Каховка, 2016 р. Челендж® досходово в нормі 4,0 л/га

Норма витрати препарату на моркві — 4 л/га, час застосування — до появи сходів. Ці рекомендації майже не відрізняються від звичного внесення на соняшнику — ані за технологією, ані за дією. Норма витрати дає змогу контролювати широкий спектр бур’янів, а наявність зрошення вирішує питання з ґрунтовою вологою.

Дводольні бур’яни, які не контролює гербіцид Челендж®, безпосередньо по сходах «прибирає» Зенкор Ліквід 600 SC, КС (двічі по 0,2 і 0,3 л/га або один раз — 0,5 л/г), а однодольні, також по сходах, — грамініцидом, наприклад препаратом Ачіба® 50 ЕС, КЕ.

Із цибулею все дещо складніше. Та технологія післясходового гербіцидного захисту, яка склалася в умовах України, передбачає багаторазове використання гербіцидів у порівняно малих нормах, але з чітко витримуваними інтервалами проти бур’янів у дуже ранніх фазах розвитку — за перших ознак появи їхніх сім’ядоль над поверхнею ґрунту. Усього на цибулі може бути від чотирьох до восьми післясходових обробок. Оскільки Челендж® на цибулі зареєстрований для дво- разової обробки в нормі 0,5 л/га, він потребує партнерів у системі захисту. Такими можуть бути препарати на основі оксифлуорфену або флюроксипіру.

Відомо, що цибуля — достатньо чутлива до агрономії культура, і кілька обробок поспіль однією і тією самою активною субстанцією можуть суттєво пригальмувати її розвиток. Дві обробки гербіцидом Челендж® у фазі культури ВВСН 12-14 (два — чотири справжні листки) дають змогу пом’якшити хімічний тиск і водночас проконтролювати такі бур’яни, як лобода біла і щириця. Слід зауважити, що, попри широкий спектр контрольованих дводольних бур’янів, рослини родин Айстрові, Бобові та Зонтичні, а також портулак городній Челендж® не контролює. Ці проблеми треба вирішувати за допомогою препаратів-партнерів.

За будь-якої системи гербіцидного захисту цибулі варто до- тримуватися трьох правил: уникати бакових сумішей гербіцидів із іншими продуктами, не обробляти культуру у фазі батіжка та припиняти обробки після розвитку шостого листка. За цих умов використання Челендж® забезпечить очікуваний надійний результат.

Нова Каховка, Морква, Челендж® 4 л/га досходово. 29.05.15 р.

Нова Каховка, Морква, Челендж® 4 л/га досходово. 08.07.15 р.

Copyright © Bayer AG