Аналізуючи кліматичні умови за останні роки можемо простежити вплив м’яких зим та сухої весни на розвиток шкідників та хвороб. Вибір правильної системи захисту дасть можливість максимально зберегти ваш урожай отримавши високу рентабельність
Перший весняний захід по захисту ріпаку – контроль прихованохоботників. На території України найбільш поширені 4 види прихованохоботників. Ранньою весною за температури ґрунту більше як +5°С у 2 см шарі ґрунту, а температури повітря +8-9°С починають з’являтися великий ріпаковий стебловий (чорний) та капустяний стебловий прихованохоботники. Після зимівлі самкам потрібно приблизно 10-14 днів (залежно від температурного режиму) живитися до настання статевої зрілості та початку яйцекладки. Контроль шкідника повинен бути здійснений до початку яйцекладки, оскільки личинка яка відроджується одразу прогризає канал до центру стебла, звідки «дістати» її практично не можливо. Якщо поява шкідника в посівах ріпаку відбулася в 1-2 декаді березня (а інколи може бути і 3 декада лютого) і є велика ймовірність продовження заморозків, то доцільним в таких умовах буде використання інсектициду Децис© f-Люкс 0,3-0,4 л/га або Децис© 100 0,1-0,12 л/га з діючою речовиною дельтаметрин, які вже будуть ефективні за температури повітря +5°С та вище. За перепадів температур системні діючі речовини мало ефективні. Препарати групи Децис© мають істотну перевагу в порівнянні з конкурентними продуктами та діючими речовинами класу піретроїдів. Їх препаративна форма - це концентрат, що емульгується, який утворює на поверхні суцільну масляну плівку яка добре розтікається та стійка до змивання. Це значно підвищує ефективність проти прихованохоботників котрі часто ховаються в пазухах листя.
За пізнього відновлення вегетації (такого як в минулому році) при швидкому наростанні температур доцільно буде застосувати препарати з кількома діючими речовинами такі як Коннект© 0,4-0,5 л/га та Протеус© 0,5-0,75 л/га, що мають як відмінний «нокдаун» ефект так і системну дію з високим ступенем захисту в тому числі й молодого приросту. Слід відмітити що Протеус© буде ефективним уже за температури + 8°С тоді як для ефективної дії Коннект© необхідна температура +10°С. Ці додаткові два градуси позитивних температур на користь дії Протеус© вже не один рік демонструють значні переваги по ефективності захисту від прихованохоботників при масовому їх заселенні.
Проте минулої весни багато господарств були не задоволені дією будь яких інсектицидів проти прихованохоботників! В фазу цвітіння, при розрізанні стебла, можна було спостерігати ходи прихованохоботників хоча і захист проводився вчасно. Особливістю минулого сезону стало широке поширення ще одного виду прихованохоботника – чорний стебловий капустяний (зимовий) який починає заселяти поля за настання помірних температур в кінці вересня та жовтні. На практиці в господарствах в жовтні місяці уже ніхто не перевіряє жовті «чашки-ловушки» якими їх можна виявити. Восени відбувається яйцекладка та вилуплення личинок які і зимують в кореневій шийці. Весняне застосування інсектицидів (в т. ч. системних) мало ефективне. При розрізанні стебел ріпаку, якщо спостерігається ходи від личинок прихованохоботників на рівні кореневої шийки, то це свідчить про осіннє заселення (Фото 1). Раніше заселення чорного стеблового капустяного (зимового) прихованохоботника спостерігалося на півдні України, а минулого сезону практично по всьому лісостепу. На думку спеціалістів, це наслідок теплих зим та потепління клімату.
Чорний стебловий капустяний (зимовий)
Великий ріпаковий стебловий (чорний)
Фото 1. Характер пошкодження різними видами прихованохоботників.
Другий агрозахід – внесення фунгіцидів з ріст регулюючими властивостями з інсектицидами. Його проводять за висоти ріпаку 10-15 см, тобто як тільки почне рости пагін та середньодобова температура буде не нижчою як +10°С. Тут доцільно застосувати Фолікур© з нормою 0,75-1,0 л/га або Тілмор© 0,9-1,0 л/га в поєднанні з вище описаними інсектицидами та додаванням борвмісних препаратів (B – 110-150 г/га). Фолікур© вносимо на посівах, які були слабо та середньо розвинуті з осені і де не прогнозується сильний розвиток хвороб. При чому чим слабший посів тим більша потреба в ріст регуляційній дії а отже норму препарату Фолікур© потрібно збільшувати. Ріпак рослина довгого світлового дня і починає інтенсивно розвивати пагін з подовженням світлового дня незалежно від розвитку рослини. Ріст регуляція максимально притримує слабкі рослини в вегетативній фазі розвитку для кращого вкорінення та відновлення листового апарату до «викидання» пагона.
На посівах, які були добре розвинуті з осені, не тільки мають найвищий потенціал урожаю, але на них існує велика ймовірність розвитку хвороб, в тому числі пошкоджені морозами після перезимівлі. Їх доцільно обробити препаратом Тілмор©, який має відмінну пролонговану захисну дію від таких найбільш поширених хвороб як фомоз, циліндроспоріоз, альтернаріоз, борошниста роса а також добру ріст регуляційну дію.
Третій – це захист бутона ріпаку від таких шкідників як квіткоїд та насіннєвий прихованохоботник, котрий в останні роки набув масового поширення. Тут ми пропонуємо застосувати профілактично Децис© f-Люкс 0,4-0,5 л/га або Протеус© 0,5-0,75 л/га та Коннект© 0,5-0,75 л/га з тривалим захисним ефектом. Важливо в цій фазі також внести бор (B – 110-150 г/га), азот, сірку та інші елементи живлення за потреби, при чому при змішуванні цих елементів потрібно дотримуються загальноприйнятих правил чи обмежень. Слід відзначити про можливість попадання системних діючих речовин в нектар квітів ріпаку при застосуванні препаратів безпосередньо перед цвітінням. Це може мати негативний вплив на медоносних бджіл та запилювачів. Тому інсектициди, що мають системну дію слід застосовувати за декілька днів до цвітіння (5-6 днів). Найбільш безпечним для бджіл при застосуванні перед цвітінням буде препарат Протеус©, оскільки системна діюча речовина яка входить до його складу – тіаклоприд є не токсичною для бджіл, а формуляція - олійна дисперсія, має покращену здатність до розтікання по поверхні культури та стійкість до змивання дощем. Такі особливості цього препарату дуже важливі на ріпаку який здатний формувати сильний восковий наліт особливо в жарку та суху погоду яка спостерігається в останні роки.
Четвертий – захист в середині цвітіння, при зацвітанні квіток на бокових пагонах. Тут нам важливо внести фунгіцид який би на відмінно справився зі склеротиніозом та мав пролонговану дію проти альтернаріозу, целіндроспоріозу, борошнистої роси та сірої гнилі які часто з’являються пізніше при дозріванні ріпаку. З цими викликами справиться Пропульс© 0,8-1,0 л/га. З багаторічних дослідів знаємо, що приріст урожаю від застосування фунгіциду Пропульс© може сягати до 1 т/га. Поєднуємо цю обробку з внесенням інсектициду Біскайя© 0,3-0,4 л/га. Одна з суттєвих переваг препарату – це олійна дисперсія яка має покращену здатність до розтікання по поверхні тканин рослини та утримання на його поверхні. А з наукових джерел знаємо, що від формуляції препарату залежить до 40% ефективності. Проводимо в цій фазі також листкове підживлення борвмісними добривами (B – 110-150 г/га), з азотом та за потреби іншими мікроелементами. Внесення сірковмісних добрив доцільне на посівах де не було внесено в достатній кількості сірки у весняне підживлення. Надмірне внесення сірковмісних добрив в кінці вегетації ріпаку може спричинити накопичення надмірної кількості глюкозинолатів в насінні.
Чи потрібна п’ята захисна обробка ріпаку? На жаль часто так. Захист від квіткоїда в кінці цвітіння не актуальний, а от від стручкового комарика та насіннєвого прихованохоботника - так. Якщо на посівах відсутнє заселення насіннєвим прихованохоботником, то для захисту від комарика достатньо крайової обробки поля, за умови що площа поля вирівняна. Минулого сезону спостерігалася загроза ще від одного шкідника – капустяної молі, личинки якої швидко об’їдали листки та молоді стручки ріпаку на початку дозрівання. Як показала практика знищити личинку капустяної молі є досить проблематично через велику біомасу рослин (личинка переважно в середньому ярусі рослин) та прихований спосіб життя. Якщо провести додаткову обробку препаратом Біскайя© в кінці цвітіння ми також знищимо метелика капустяної молі, що унеможливлює подальше відкладання яєць та упереджує подальші проблеми в тому числі й в нових посівах ріпаку.
Компанія «Байєр» є надійним партнером сільськогосподарським виробникам у вирощуванні ріпаку як в Україна так і поза її межами, ми бажаємо Вам гарного сезону, не зупинятися на досягнутому та крокувати вперед з технологією захисту ріпаку від «Байєр»!