Інгібітори гідроксіфенілпіруват діоксигенази (4-ГФПД) є одним з останніх відкриттів нового механізму дії гербіцидів, до яких відноситься діюча речовина темботріон. Щороку препарати із цієї хімічної групи користуються високим попитом серед виробників кукурудзи. Давайте ж розберемось, які особливості і переваги «блічерів», гербіциду Лаудіс® та досвіду його використання.
Основними хімічними класами, які входять до складу групи 4-ГФПД-інгібіторів є ізоксазоли (ізоксафлютол), піразоли (топрамезон) і трикетони (мезотріон і темботріон). Такі діючі речовини, як темботріон, мезотріон, топрамезон і ізоксіфлютол пригнічують роботу гідроксіфенілпіруватдіоксігеназа (ГФПД). Даний фермент безпосередньо каталізує утворення Вітаміну Е, який є важливим антиоксидантом. Блокування синтезу вітаміну Е, призводить до накопичення вільних радикалів кисню, руйнування тілакоідних мембран мітохондрій та загибелі рослин бур’янів. Крім того інгібування синтезу пластохінона призводить до порушення фотосинтезу і синтезу каротиноїдів. Діючі речовини, які мають даний сайт дії здатні поглинатися як вегетативною масою, так і корінням рослин, також представники цієї хімічної групи мають системний спосіб пересування в рослині. Продукти на основі ізоксафлютолу мезотріону, топрамезону для максимальної ефективної дії проти широкого спектру забур’янення потребують додавання до складу інших діючих речовин на основі сульфонілсечовин та бензоатів.
Особливістями темботріону, який міститься в гербіциді Лаудіс® є швидкість дії на бур’яни, ця діюча речовина здатна самостійно закривати більшість питань пов’язаних із бур’янами в посівах кукурудзи, висока селективність по відношенню до культурної рослини. Щодо спектру контролю, Лаудіс® дає змогу контролювати найбільш поширені бур’яни в посівах кукурудзи. Серед дводольних бур’янів це лобода біла, падалиця соняшнику (традиційний, Клеарфілд, ЕкспресСан) (див. рис. 3), канатник теофраста, щириця (загнута, лободовидна), амброзія полинолиста (див. рис. 2), гірчаки (звичайний, шорсткий, почечуйний), березка польова, осот польовий, нетреба, підмаренник чіпкий, паслін чорний. Лаудіс® має високу ефективність і проти однодольних бур’янів – вівсюг звичайний, пальчатка кровоспиняюча, плоскуха звичайна, просо звичайне, мишій: (сизий, кільчастий, зелений) (див. рис. 1).
На сьогодні ще не існує 100% рішення проти такого злісного буряну, як ваточник сирійський, що пов’язано з біологічними особливостями цієї рослини: її коренева система залягає на глибину до 4 м, тому повністю знищити ваточник майже неможливо. Однак Лаудіс® спричиняє суттєву дію на цей бур’ян (див. рис. 4), зупиняючи його ріст і впливаючи на репродуктивні властивості, що проявляться наступного року. Після застосування цього продукту можна безпечно висівати на наступний рік соняшник та сою. Ми в цьому пересвідчились ще на фазі вивчення продукту при проведенні детальних досліджень по вивченню післядії. А останніми роками наші аграрії пересвідчились в ефективності препарату Лаудіс, безпечності як для кукурудзи так і для послідуючих куль на ринок України.
Рис 1. Палаюча сила Лаудіс® проти перерослих злакових бур'янів
Рис 2. Ефективність проти перерослої амброзії полинолистої
Рис 3. Лаудіс® контролює будь-яку падалицю соняшнику
Рис 4. Ефективність Лаудіс® проти Ваточника Сирійського
Руслан Харитенко, головний агроном, ТОВ «Машівка-Агро-Альянс», Полтавська область
В обробітку нашого підприємства маємо 10 000 га, основні культури, які вирощуємо – озима пшениця (21%), соняшник (20%), кукурудза (38%) і соя (21%). При вирощуванні кукурудзи віддаєм перевагу іноземній селекції компаній Байєр, Піонер та Сингента. В основному в системі захисту від бур’янів в посівах кукурудзи ми використовуємо продукти на основі мезотріону та нікосульфурону, а також римсульфурону, нікосульфурону та дикамби. В 2019 році ми вперше застосували гербіцид Лаудіс®, при цьому ми мали на меті провести ефективний захист кукурудзи і в 2020 році посіяти сою. Компанія Байєр нас запевнила в безпечності посіву сої після застосування Лаудіс® на наступний рік. Ми переконались на власному досвіді, на площі 580 га, де застосовувався гербіцид соя висівалась за різними обробітками ґрунту, традиційного та мінімального. Різниці у врожайності або фітотоксичного впливу не було і в минулому році, враховуючи важкі посушливі умови минулого року, середня врожайність склала 2,17 т/га. Окрім цього, безпосередньо на кукурудзі препарат теж спрацював відмінно. Особливо вразила робота гербіциду проти однодольних бур’янів: плоскуха звичайна, просо волосовидне. По дводольних бур’янах – канатник теофраста, висока ефективність проти перерослої амброзії. Вже в 2020 році ми суттєво збільшили долю гербіциду Лаудіс в системі захисту, яка зараз складає 44% від загальної площі посівів кукурудзи. Плануємо даний препарат і надалі використовувати в системах захисту кукурудзи.
Олександр Антоновський, заступник директора з рослинництва, ТОВ «Прогрес», Чернігівська область
В господарстві ТОВ «Прогрес» я працюю вже протягом 10 років. Загальна площа 4 500 га, вирощуємо такі культури, як: соняшник, кукурудзу, пшеницю та сою. На наших землях ми використовуємо безвідвальний обробіток ґрунту. Основна мета – це підвищення родючості наших ґрунтів і збереження дорогоцінної вологи, якої щороку стає все менше навіть в нашій зоні вирощування. Під кукурудзу всі необхідні добрива даємо з осені, під основний обробіток ґрунту. Окрім фосфорно-калійних добрив, ми даємо 300 кг/га карбаміду. Весною лише вносимо при посіві рідкі та фосфорні добрива для старту в нормі 30 л/га.
Що стосується захисту посівів від бур’янів, як на кукурудзі так і на інших культурах ми намагаємось проводити раз на два роки ротацію діючих речовин і препаратів. Враховуючи нашу систему обробітку ґрунту даний підхід в поєднанні із сівозміною мінімізує ризики резистентності бур’янів і тільки підвищує ефективність препаратів які ми застосовуємо. В 2019 році ми мали можливість випробувати препарат Лаудіс® на кукурудзі. Цей продукт став для нас рятівником у боротьбі із ваточником сирійським. В той рік ми використовували досходово препарат Харнес® і потім страховий гербіцид МайсТер®, дана схема достатньо ефективно спрацювала проти наявного спектру забур’янення, навіть по ваточнику сирійському, придавивши цей бур’ян. Однак після восьмого-дев’ятого листка кукурудзи після опадів почалось відростання ваточника сирійського. Було прийнято рішення використати препарат Лаудіс® для боротьби із цим злісним бур’яном.
Мене вразила швидка і ефективна дія проти ваточника при цьому навіть за умов пізнього внесення не було жодних проявів фітотоксичності на самій кукурудзі. В той рік зі 100 га площі, на якій застосовувався Лаудіс® на гібриді ДКС 4590 ми отримали – 12,6 т/га кукурудзи. У 2020 враховуючи рекомендації по організації сівозміни після застосування даного гербіциду році на цих полях була посіяна соя на площі 80 га і на 20 га – соняшник. Навіть враховуючи нашу систему обробітку ґрунту ми не побачили жодного впливу ні на сою, ні на соняшник. Сорт сої Кофу показав врожайність 3,2 т/га, а по соняшнику, на гібриді НК Неома отримали врожайність 3,8 т/га. Дані показники ще раз підтвердили безпечність препарату Лаудіс, як для кукурудзи, так і для наступних культур в сівозміні.
Анатолій Риженко, агроном ФГ Вітчизна Тиниці, Чернігівська область.
Наше господарство розташоване в Бахмацькому районі Чернігівської області. В структурі сівозміни маємо наступні культури – кукурудза-650 га; озима пшениця-700 га, соняшник-280 га, цукровий буряк-220 га. За 18 років роботи і копіткої праці ми досягли високих досягнень і показники врожайності, які ми отримуємо щороку говорять самі за себе. З перших днів роботи в нашому господарстві ми завжди намагаємось використовувати кращі сорти і гібриди, дотримання і вчасного проведення всіх технологічних операцій при вирощуванні сільськогосподарських культур.
Одним із ключових аспектів при виборі засобів захисту – застосування лише оригінальних препаратів при захисті сільськогосподарських культур. Основні гербіциди на кукурудзі в нашому господарстві – МайсТер® і МайсТер® Пауер. У компанії Байєр з’явився новий гербіцид компанії Лаудіс®. Цей продукт нас вразив достатньо широким спектром контролю бур’янів як злакових і широколистих бур’янів. Лаудіс® відмінно і швидко працює проти лободи, будь якої падалиці соняшнику. Злакові бур’яни, плоскуха, мишиї, пальчатка також ефективно знищуються цим гербіцидом. Одного внесення Лаудіс вистачає для вирішення всіх питань пов’язаних із бур’янами в посівах кукурудзи. Крім цього цей гербіцид має високу селективність по відношенню до кукурудзи, а також дає можливість на наступний рік сіяти соняшник.
Наведу приклад 2019 року. В той рік ми використовували Лаудіс® в нормі 0,5 кг/га + прилипач Меро® - 2,0 л/га. На гібриді ДКС 3939 ми зібрали 12,6 т/га при вологості 20-21%. Наступного 2020 року на тому ж самому полі ми посіли гібрид соняшнику P63LL06 отримали 5,2 т/га при середній врожайності по господарству – 4,8 т/га. Надалі плануємо використовувати Лаудіс® на більш чистих полях, там де відсутні багаторічні злакові бур’яни. Для вирішення цих завдань у нас є продукт МайсТер® Пауер.
Максим Кравчук, регіональний агроном групи ТОВ АФГ «Еліта», Полтавська область
Наше господарство входить до складу компанії, яка налічує 7 відділків, за один із яких я відповідаю. Землі розкинуті в різних районах Полтавської області – Решетилівський, Котелевський, Козельщинський райони. Загальна площа по всіх господарствах складає 18 000 га. В сівозміні у нас дві ярові культури – це кукурудза та соняшник. Як правило ми сіємо три роки підряд кукурудзу, а на наступний рік іде соняшник. По насінню віддаємо перевагу гібридам компаній Байєр та Піонер. Якщо в 2019, та 2020 роках між цими компаніями був паритет в нашому господарстві, то в плані на 2021 рік співвідношення складе 70х30 в сторону гібридів бренду Декалб – основні з яких ДКС 3730, ДКС 3939, ДКС 4014 та ДКС 4943. По соняшнику висіваємо насіння гібридів компанії Сингента. Технологія живлення по кукурудзі – це внесення карбаміду перед посівом в нормі 200 кг/га і при посіві використовуємо рідкі комплексні добрива «pop-up» методом. На соняшнику ідентична технологія живлена, єдина відмінність – норми внесення карбоміду, які складають 150 кг/га.
Щодо захисту, то ми намагаємось також використовувати різні продукти від різних компаній – Байєр, Кортева, Сингента. Якщо говорити про препарати від компанії Байєр– це Майстер®, Майстер®Пауер, Аденго®, Лаудіс®. По інших компаніях – це гербіциди на основі S-метлалахлору та атразину; римсульфурону, нікосульфурони та дикамби; мезотріону та нікосульфурону. Ми вже давно знайомі із препаратами Майстер®, Майстер®Пауер, досконало вивчили їх і задоволені ефективністю, на нас велике враження справили гербіциди Аденго® та Лаудіс®. Для мене особисто і для моїх колег-агрономів дуже важливо мати чисту кукурудзу від бур’янів починаючи від 3 – 13 листків. Саме в цей період кукурудза найбільш вразлива до бур’янів, які можуть суттєво вплинути на зниження врожайності.
Повертаючись до Аденго®, хочеться виділити більш широкий спектр контролю бур’янів в порівнянні із препаратом на основі S-метлалахлору та атразину і більш довготривалу ґрунтову дію на наступні хвилі бур’янів. Лаудіс® – це окрема історія, продукт дуже м’який для кукурудзи при цьому має дуже високу ефективність проти перерослих бур’янів, особливо амброзії. З упевненістю можу сказати, що Лаудіс® займає перше місце в ефективності проти амброзії серед усіх гербіцидів, які ми використовуємо на наших господарствах. Також можна відмітити роботу по злакових бур’янах, не тільки по плоскусі, мишиям, а і по пальчатці кровоспиняючій. Ми проводили внесення цього продукту навіть після 8 листка кукурудзи і не спостерігали жодних впливів фітотоксичності.
Додатковою перевагою є можливість посіву на наступний рік соняшнику, після застосування гербіциду Лаудіс®. На своїх полях пересвідчились в безпеці цього препарату. В 2020 році на площі 60 га був посіяний соняшник. Враховуючи складний посушливий рік для Полтавської області середня урожайність склала 21,5 ц/га, а по полю де в 2019 році використовувався Лаудіс® урожайність була 22,2 ц/га, що доводить абсолютну безпеку використання цього продукту в сівозмінах, де є соняшник.
Михайло Братко, головний агроном ТОВ АПК «Маїс», Черкаська область.
Специфіка нашої компанії і основний напрямок – це насінництво кукурудзи та соняшнику. Вибір засобів захисту, особливо гербіцидів є досить важливим і скрупульозним питанням, адже перелік продуктів досить обмежений для використання на батьківських лініях. Ми не можемо обмежитись лише внесенням ґрунтових гербіцидів таких, як Аденго або продукту на основі S-металахлору і атразину, адже у нас різні строки посіву батьківських ліній. Тому лише двократне внесення гербіцидів дає змогу тримати чисті посіви від бур’янів.
Раніше ми використовували продукти МайсТер®, МайсТер® Пауер. Деякі батьківські лінії мають високу чутливість до сульфонілсечовин, тому ми відмовились від застосування цих препаратів і перейшли на препарат на основі нікосульфурону і мезотріону. Однак і тут ми стикнулись із деякими обмеженнями від наших селекціонерів. Максимальні норми цього продукту на певних лініях становили лише 27 г/га нікосульфурону і 67,5 г/га мезотріону відповідно. Цих норм абсолютно не вистачало для контролю як однодольних, так і дводольних бур’янів.
Ми знали, що в інших країнах є продукт Лаудіс®, який має високу селективність до кукурудзу, особливо до батьківських ліній. Ми досить довго чекали на цей препарат і він виправдав наші очікування. Гербіцидом Лаудіс® ми можемо без остраху працювати максимальними нормами препарату, при цьому закриваючи два основних питання – буряни в посівах кукурудзи і гербіцидний вплив на рослини. Продукт добре працює як по однорічним однодольним бур’янам, так і проти хрестоцвітних бурянів, лободи, падалиці соняшнику. Окрім кукурудзи у нас в структурі сівозміни присутні соняшник і соя. Використовуючи традиційний обробіток ґрунту ми спокійно можемо висівати на наступний рік соняшник і сою без будь яких ризиків післядії. Для насіннєвих компаній Лаудіс® – це дійсно знахідка.
З огляду на досвід господарств, що використовували продукт у 2019-2020 роках, та наші внутрішні дослідження, які щороку проводить компанія «Байєр», можна зробити висновок, що продукт Лаудіс® може вирішувати досить широке коло питань, пов’язаних із бур’янами. Цей гербіцид ідеально підійде для господарств, які мають проблеми з однорічними злаковими бур’янами, дводольними бур’янами з родини айстрових, лободових, гречкових, березкових і пасльонових. Гербіцид Лаудіс® абсолютно безпечний для всіх видів кукурудзи, має дуже широке вікно використання і безпечний в сівозмінах, де присутні такі культури, як соняшник і соя.